Restaurant baca temizleme

Restaurantlarda bulunan mutfaklarda pişen yemekler davlumbaz ve bacalarda kirliliğe sebep olmaktadır.  Gerek yangın riski gerekse gıda güvenliği açısından bu bacaların belirli periyotlarla temizlenmesi gerekmektedir.

Restaurant Baca Temizliği Hakkında Genel Bilgiler

Zehirli gazların tahliye edilmesini sağlayan bacalar, yapıların en önemli unsurlarından birisidir. Restaurant olarak kullanılan yapılarda bacaların işlevi normale göre daha fazladır. Restaurant baca temizliği de buna bağlı olarak bu yapılarda daha sık yapılmalıdır. Çünkü restaurantlarda yemek hazırlamak için odun yakıldığı gibi ısınma için ise doğalgaz kullanılmaktadır. Bu da bacalar üzerindeki yükün normale göre daha fazla olmasına neden olmaktadır.

Restaurant içerisinde bulunan insanların sağlıklarının risk altına alınmaması için bacaların özenli bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Bu işlem yapılırken hem doğalgaza göre hem de oduna göre hareket edilmelidir. Bazı restaurantlarda ayrı baca sistemleri olsa da bazının aynı bacayı kullandığı bilinmektedir. Söz konusu durum bacaların hızlı bir şekilde kirlenmesi ve tıkanmasıyla sonuçlanabilir.

Restaurant Baca Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Restaurantlar, insanların toplu olarak kullandığı alanlardandır. Bu alanların bacalarında meydana gelen sorunun ciddi boyutlarda riskler taşıdığı dikkate alınarak yıl içinde en az iki defa temizletilmesi gerekiyor. Restaurant baca temizliği, bu alanda uzman olan ve gerekli yasal prosedürleri yerine getirerek çalışan ekiplere yaptırılmalıdır. Kesinlikle amatör kişiler tarafından bu temizleme işlemi yapılmaya çalışılmamalıdır. Çünkü amatör kişiler, bacaları temizlediğini düşünür fakat tam bir temizlik olmaz. Böylece bacaların yakın zaman tamamen tıkanması ve tahliye edilemeyen gazların ortama verilmesi gibi bir sonuç ortaya çıkar.

Restaurant Baca Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Restaurantların bacaları temizlenirken iki kademeli işlemlerin uygulanması çok etkili sonuçlar vermektedir. Restaurant baca temizliği yapılırken izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

Mekanik Temizlik: Bacaların öncelikle fiziksel temizliği yapılır. Bunun için mekanik olan ekipmanlar kullanılır ve biriken tortular, yağlar ve diğer partiküller bu şekilde olabildiğince temizlenir. Birkaç defa aynı işlem uygulanır ve artık daha fazla temizleme sağlanamadığında diğer işleme geçilir.

Kimyasal Temizlik: Fiziksel temizliğin tam olarak etkili olmadığı yerlerde bu aşamaya geçilir. Restaurant bacalarında yağ ve benzer maddelere sıklıkla rastlandığı için kimyasal temizlik bir zorunluluktur. Bu temizlikte kimyasal temizleyiciler kullanılır. İşlem sonrasında bacalar tamamen temizlenmiş olacak ve adeta ilk günkü kadar güzel görünecektir.

Bu temizlikler gece restaurant çalışmasını etkilemeyecek şekilde yapılmaktadır. Ekiplerimiz tarafından kapak açılarak veya bacalara girmek suretiyle bacalar temizlenmektedir.

Baca Temizliği

Genellikle halkımız yaza çıktığında sobasını ve borusunu temizleyip kenara koyar. Bacanın temizliği ile pek ilgilenmez. Halbuki sobaların sağlıklı yanabilmesi için bacaların çekişinin iyi olması gerekir.

Ülkemizde her yıl görülen baca yangınları yüzlerce insanımızı evsiz bırakmakta ve mal kaybına, çekişi uygun olmayan bacalarda ise ölümlere neden olmaktadır.
Genellikle halkımız yaza çıktığında sobasını ve borusunu temizleyip kenara koyar. Bacanın temizliği ile pek ilgilenmez. Halbuki sobaların sağlıklı yanabilmesi için bacaların çekişinin iyi olması gerekir. Bu nedenle, bacalarda zamanla oluşan çatlak ve delikler kontrol edilerek iyi havalarda bu tür onarımlar mutlaka yapılmalıdır.

Hayati önem taşıyan baca temizliği, en küçük ihmali bile geri dönüşü olmayan kayıplara neden olan zorunlu bir uygulamadır. Öte yandan, yangınların önüne geçmek için, yılda en az bir defa bacaların içi ehil kişiler tarafından temizlenmelidir. Bacalarda gerekli temizlik yapılmazsa bacanın çekmesi, sobanın yanması da problem olacaktır.Unutmayalım ki, bacaların temizliği ile hem yakıt tasarrufu sağlamış hem de olası herhangi bir gaz kaçağını önleyip ailemizin can güvenliğini sağlamış oluruz.

Alp Baca Temizleme

Her yıl onlarca insanımız soba, şofben ve bacalardan kömür ve doğal gaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalmaktadır.Her türlü ihtiyaç için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

[pvc_stats postid="" increase="1" show_views_today="1"]

Fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçiniz.

Call Now Button